Помощь - Поиск - Пользователи - Календарь
Полная версия этой страницы: Uşaq yemekleri (Nyam-Nyam)
ANA.az > Körpəyə qulluq > İnkişaf
Страницы: 1, 2, 3
Ana_Panda
Belke düz yerde qeyd etmirem, nedense en uyğun buranı tapdım ve bu mövzunu açdım.. Qüsurum olarsa evf ola!

Eziz analar, gelin uşaqlarımızın sevdiyi ve hemçinin de faydalı olan yemek reseptlerini paylaşaq..

Nedense Azerbaycanda yaşadığım zamanlar bu uşaq yemekleri meselesi diqqetimi çekmişdi.. analar 2 cür yemek bişirirdiler uşaqlarına 1- "kaşa" . sıyığı düyü ile,mannı yarması ile bişirirdiler. 2-adice şorba (kartof,kök atırdılar vesselam)

Terevezlerden,paxla mehsullarından çox çox az istifade olunurdu.

Buyurun, balalarımızın sevimli yemeklerinin reseptlerini paylaşaq ve eyni zamanda da SAĞLIQLI yemekler olmasına diqqet edek.
Nara79
menim balam 9 ayliqdir.
Menimde bu reseplere ehtiyacim var
Nika81
Ana_Panda, cox gozel movzudur. Menim oglumun bu yaxinda 3 yashi oldu. Biz artir "obshiy stoldan" gidalanirig.
Amma 2 yashina geder ona butun yemekleri ayrica bishirmishem.

Sup: Toyug eti ve duyuden hazirlanmish xirda kufte qaynadilir, kefi cixana kimi. Sonra bu suyu suzub kufte temiz suyun altinda yaxshica yuyulur. Gazana temiz suyun ichine yuyulmush kufte, yashil biber, kok, kartof, gul kelemi, xirda sogan elave olunur. Allergiyasi yoxdur sa pomidor da elave etmek olar. Her bir terevezin gabigi onceden temizlenmelidir. Gaynadilir, axirda bir chimdik duz(ushaga yod lazimdir) ve 1 xorek gashigi zeytun yagi. Soyudulur, blenderden kechirilir.

Bu cur suplari bashga terevezlernen de evez etmek olar. Bir gun toyuq, bir gun mal eti, bir gun gara ciyerli, bir gun balig filesi ile suplar bishirmek olar.
Supa yashil lobya, kabachki, balgabag, ve s. ile hazirlamaq olar. Duyulu, vermishelli, perlovkali ve hetta grechkali sup da bishirmek cox faydalidir. Kartof yalniz 8 ayindan sonra verile biler, onun terkibindeki zulal korpenin boyreylerinde yigilir.

Xanimlar, fantaziyanizi oynadin. Allergik ushagdirsa kok, pomidor, balgabag, cugundurdan bir muddetlik imtina edin.
Aska
Bilirsiz xanimlar,analarin en yarali yeridir ki,yene ne verim balama!Men qizima hal-hazirda(1 yashi var)Sup,HUMANA kashalari,banan,alma,..ve s.verirem.Biler ki,bunlar standart yemeklerdir.Size deyim ki,ushaginiza MERCI SUPU verin,eminem ki,bu ushaginizin xoshuna gelecek,deyishiklik olar!Bir de menim qizim neyi xoshlayir,kotlet amma terkibin esas kortofdan edirem,eti az.Sizin de yeni NENU-nuzu gozleyirem!!!
Ana_Panda
İlk önce sağlıqlı ve zererli olan bezi qidalardan yazım.. yeqin bütün analar 1 yaşın altından uşaqlara bal ve süd'ün nece zereli olduğunu bilirler. bütün hekimler bunu qadağan edir.

Men öz tecrübelerimden bir az yazım..

19 aylıq qızım var.. heftelik menu hazırlayıb, soyuducuma yapışdırıram.. bol-bol mövsümüne göre terevez yedirirem.. brokoli,kök,kever,ıspanaq,kereviz,qarox (teze),yaşıl qabaq, bal qabaq ve s.. hamısının yemeyini hazırlayıram..

Heftede 2 defe balıq supu.. denizin dibinde yaşayan balıqlardan başqa bütün balıqların supunu ve ya kotletini bişirirem.. mezgit ve qızıl balıq mence en dadlıdır.

Her kesin bişirdiyi, bilindik toyuq suyunda ve ya et suyunda olan suplardan da arada bişirirem.

Kalsiyum da alması üçün. (hele de ana südüyle qidalanır) elave olaraq pendir ve qatıq da verirem, özüm qoyuram.

seherleri musli verirem.. teze sıxılmış portağal suyu ile hazırlayıram.. yulaf ve s. öz yerinde.

bundan elave doşab ve qoz verirem, bunların faydalarını her kes bilir mence.

meyvelerin vitamini getmesin deye şüşe rendem ile rendeleyirem, püre halında verirem.. bilirsiniz ki meyveler demire deydiyinde vitamini itirirler. onun üçün meyve suyu sıxan aparatlardan ve ya demir rendelerden istifade etmirem demek olar ki.

bol bol merci (yaşılı çox faydalıdır), barbunya, lobya, bulgur, buğda da vermek lazımdır.. yemeklerini ve şorbalarını bişirirem müxtelif cür bişirirem.

Uşağıma çox şükür indiyene kimi hazır paket yemekleri almamışam.. ne südü ne de yemekleri.. qoxusundan bele iyrenirem.

uşaqlarımıza öz ellerimizle, tebii , organik yemekler bişirek ve qarınlarını doyuraq.. yalancı reklamlara aldanmayaq eziz analar.
Ana_Panda
Eslinde ağlımda o qeder şey varki bir bir qeyd etmekde çetinlik çekirem wink.gif

Bi ara zamanım olsun, lap xırda uşaqlar üçün de neler verile biler yazacağam.. hansıki uşaq 6 aydan sonra, ana südünden yavaş yavaş qatı qidalara keçir haaa, bax o zaman neler verile biler deye.. yoxsa hamı o vaxtlarda uşağı sıyığa tutur!

blogumda da yazıram tez-tez.. uşaqların qidalanmasına dair kitablar alıram, yemek reseptleri verirem.

isteseniz bu linke tıqlaya bilersiniz wink.gif

---------->> http://pandayuvasi.blogspot.com/
Aska
rolleyes.gif Ana_Panda size teshekkur edirem,cox gozel meslehetler verdiniz.Siz yazdiginiz sayta da girdim,cox gozel!!!! rolleyes.gif
Aska
Ana_Panda bu sayt size aiddir,yeni muellifi sizsiniz??????
Ana_Panda
Beyendiyinize sevindim ASka xanım.

Beli men yazıram, menim saytımdır. Gündelik yaşam, el işlerim, yemek reseptlerim ve s. var saytımda.
Nika81
Sag ol, Ana_Panda! Halaldir bele anaya. Bu movzuda cox biliyiniz var. Saytinizi achdim, vaxtim olan kimi etrafli tanish olacam. Yene de, HALAL!
Aska
Doguran halaldir size,BRAVO!!!Sizin el ishlerinizi hansi magazadan ala bilerik...
Nika81
Saytiniza baxdim, ve cox beyendim. Cox boyuk ve faydali ish gorursunuz siz. Aferin, Ana_Panda! smile.gif
Ana_Panda
Utandırdınız meni qızlar unsure.gif

her birinize teşekkürümü bildirirem..

Sizlerle paylaşacağım ve sizlerden öyreneceyim çox şey var!

sevgiler..
Nika81
Ana_Panda, utanmaga deymez. rolleyes.gif Senden coxsu numune goturmelidir.
Aska
Ne utanmaq,eksine siz fexr etmelis ki,bele istedadlisiz!! rolleyes.gif
Ana_Panda
ABŞ-da 10 illik araşdırmanın neticesinde hazır uşaq yemeklerindeki çox demir sayesinde uşaqlarda zeka geriliyi ortaya çıxır,mental inkişafa ve IQ-ya menfi tesiri olur..

Demirle zengin hazır uşaq yemekleri IQ-nu 11 xal aşağı salır.

Eziz analar,buna göre uşağınızın demir eksikliyi olub olmadığını bilmeden demilre zengin yemekler vermeyin.Bezen ele olur ki,hekimler bir de elave olaraq demir vitaminler de verirler uşaqlara,buna qetiyyen izin vermeyin.

6.7 milligram/litr-in altında ise demir,o hazır yemeklerde demir az seviyyededir demekdir.Demirle zenginleşdirilmemiş hazır uşaq yemeklerinde ise 1,5 milligram/litrin altında demir olur,bu da uşaqlarınız üçün çox uyğundur.

Ümumiyyetle,verdiyiniz vitamin,yemekler ve hazır uşaq yemeklerinin terkibine diqqet edin,demiri ölçülü istifade edin,lazımı qeder demir verin
Nika81
Ana_Panda, faydali meslehetine gore bir daha teshekkurler.
Xumar
butun vitaminler korpeye vacibdir amma en esasi kaltsidir
Xumar
butun vitaminler korpeye vacibdir amma en esasi kaltsidir
Delfinka
ilkonce Ana-PAnda size teshekkurler. chox qabiliyyetli anasiniz.

uhsagin yemeyi barede ne deyim. duzdur men de evveller hazir, yemeklerden istifade edirdim, chunki, sudum cemi 2 ay oldu. amma sonra Musa 6-7 aylig olanda artig o yemekleri istemedi. ve men de bashladim yemeyi ozum hazirlamaga. bishen yemekleri daha chox xoshlayir. sup uchun de ureyi gedir.

sup
1.kartof
2.kok
3. kelem
4.duyu ve ya merci
5. etin ve ya heyet cucesinin bulyonu

pure

1.kartof
2. kelem
3. kok

pechenye ile tvaroku (bezen de para banan)ezib qarishdiranda chox xoshlayir.

seherler adeten kasha, duyu siyigi, bezen yumurta qayganaq,arada da corekle cem yeyir. shirini xoshlayir. amma chalishirig shirin chox yemesin.

gulka
Цитата(Delfinka @ 8.7.2009, 13:07) *
ilkonce Ana-PAnda size teshekkurler. chox qabiliyyetli anasiniz.

uhsagin yemeyi barede ne deyim. duzdur men de evveller hazir, yemeklerden istifade edirdim, chunki, sudum cemi 2 ay oldu. amma sonra Musa 6-7 aylig olanda artig o yemekleri istemedi. ve men de bashladim yemeyi ozum hazirlamaga. bishen yemekleri daha chox xoshlayir. sup uchun de ureyi gedir.

sup
1.kartof
2.kok
3. kelem
4.duyu ve ya merci
5. etin ve ya heyet cucesinin bulyonu

pure

1.kartof
2. kelem
3. kok

pechenye ile tvaroku (bezen de para banan)ezib qarishdiranda chox xoshlayir.

seherler adeten kasha, duyu siyigi, bezen yumurta qayganaq,arada da corekle cem yeyir. shirini xoshlayir. amma chalishirig shirin chox yemesin.

inanirsan menim de usagimin shirinden o qeder xosu gelir ki,biz de calisiriq ki az yesin.men de duyu siyigi,gerkules kashasi verirem axsamlar.kashasina meyvelerden qatiram .bir dadli olur ki.banan,almani tyorkadan kecirirem.olur hazir kasa.evde hansi meyve olursa qatiram. smile.gif
Delfinka
QUOTE (gulka @ 9.7.2009, 3:26) *
inanirsan menim de usagimin shirinden o qeder xosu gelir ki,biz de calisiriq ki az yesin.men de duyu siyigi,gerkules kashasi verirem axsamlar.kashasina meyvelerden qatiram .bir dadli olur ki.banan,almani tyorkadan kecirirem.olur hazir kasa.evde hansi meyve olursa qatiram. smile.gif

kashaya meyve qatib vermemishem. sinayaram wink.gif
gulka
Цитата(Delfinka @ 9.7.2009, 13:41) *
kashaya meyve qatib vermemishem. sinayaram wink.gif

sinayarsan.xosuna gelib gelmemesin deyersen.kasani bisire-bisire meyveni tokersen.
Delfinka
QUOTE (gulka @ 9.7.2009, 16:30) *
sinayarsan.xosuna gelib gelmemesin deyersen.kasani bisire-bisire meyveni tokersen.

aha qayıdım İnshallah sınayacam.. neticesini de 100 % deyecem
dr.pediatr
ANA PANDA MEN SIZIN BLOGUN 4OXDANKI OXUCUSUYAM,,,HELE HAMILE VAXTIMDAN DEMEK OLAR KI...VE INANILMAZ MENIM XOWUMA GELDI...,KAW BUTUN VALIDEYNLER SIZIN KIMI OLSA...SUPERRRRRRRRRRRR..
movzuya geldikde ise baxiram hami 4ox aktiv ve bu movzu hagda kifayet qeder savadlidirlar..4ox nuyansi duzgun qeyd edirsiniz..elavelerim oldugca ederem..
NaxchiGirl
Цитата(Ana_Panda @ 16.4.2009, 14:52) *
Utandırdınız meni qızlar unsure.gif

her birinize teşekkürümü bildirirem..

Sizlerle paylaşacağım ve sizlerden öyreneceyim çox şey var!

sevgiler..

Sizin yazilari oxuyanda bir az ozumu gorurem (sehv basha dushmeyin). Insanin qebir evine qeder oyreneceyi chox shey oldugunu dushunurem. Men de yenilikleri xoshlayiram. Hele blogunuza indi baxacam. Men de evde ne ise yaratmagi, her sheyi ozum duzeltmeyi xoshlayiram. Xususen de qizim uchun. Yeni-yeni yemekler axtariram. El ishlerini xoshlayiram. Men hec neyi atmiram, her kohneden bir tezeni yaratmagi sevirem. Inshallah bir-birimize komeyimiz chox olacaq. Teshekkurler.....
Delfinka
Gulka, chox sag ol.. kashaya meyve qatib verdik, yedi.. teshekkurler
NAUGHTY
en gozel yemek kartoska ile yumurta ezmesidir. icine kere yagida vurursan
ele dadli olurki))
Xeyale 1
Salam/menim qizim 6 ayliqdi sud verirem.yavas -yavas yemeye kecmek istiyirem bilmirem ne verim/ picennik ,alma soku verirem/
NAUGHTY
Цитата(Xeyale 1 @ 23.1.2010, 17:10) *
Salam/menim qizim 6 ayliqdi sud verirem.yavas -yavas yemeye kecmek istiyirem bilmirem ne verim/ picennik ,alma soku verirem/

allah saxlasin.
pure yedire bilersiz

ammma daha deqiq burdaki analar biler)))
Gul
Цитата(Xeyale 1 @ 23.1.2010, 17:10) *

Blender aparatini alin, onun icine butun qaynadilmiwbutun faydali terevezleri tokun, 6 ayliq uwagin hezm edeceyi seviyyede onlari ezecek..sonra urek rahatligiyla verin bebewinize... bir de men kend toyugunun bulyonunu soskasina tokurdum su kimi icirdi:)) cox faydalidi...siz hemin blendere az yagli olan sulu yemeklerinizden de toke bilersiz...esas konserve ve kolbasa-sosiska memulatlari vermeyin....
Delfinka
QUOTE (Gul @ 24.1.2010, 17:12) *
Blender aparatini alin, onun icine butun qaynadilmiwbutun faydali terevezleri tokun, 6 ayliq uwagin hezm edeceyi seviyyede onlari ezecek..sonra urek rahatligiyla verin bebewinize... bir de men kend toyugunun bulyonunu soskasina tokurdum su kimi icirdi:)) cox faydalidi...siz hemin blendere az yagli olan sulu yemeklerinizden de toke bilersiz...esas konserve ve kolbasa-sosiska memulatlari vermeyin....

yeni o yasda usagina kolbasa-sosiska yedirmek olar ki?! angry.gif
gunel007
salam, haminizi xow gorduk,.menim oglum 4 ay yarimliqdir, ona muftelif kawalar ve kartof puresi verirem. bawqa ne vere bilerem?
Gul
Цитата(Delfinka @ 25.1.2010, 21:34) *
yeni o yasda usagina kolbasa-sosiska yedirmek olar ki?! angry.gif

Vallah verenler var.......
Delfinka
QUOTE (Gul @ 27.1.2010, 14:34) *
Vallah verenler var.......

onda meni qinamayin hemin valideyn oz yeyim terzini bilmir sad.gif
NAUGHTY
Цитата(Delfinka @ 27.1.2010, 20:10) *
onda meni qinamayin hemin valideyn oz yeyim terzini bilmir sad.gif

inanrisan ki ele usaqlar cox saglam olur??

bizimkiler o cur baxilir yanlarindan kulek esse xestelenirler
Gul
Цитата(NAUGHTY @ 28.1.2010, 10:17) *
inanrisan ki ele usaqlar cox saglam olur??

bizimkiler o cur baxilir yanlarindan kulek esse xestelenirler

en yarali yerime toxundun:(((
NAUGHTY
Цитата(Gul @ 28.1.2010, 10:17) *
en yarali yerime toxundun:(((

hedee
biz balacaya o cur baxiriq. terledi eynini deyisirik, bunu yemesin ziyandi, onu yemesin beledi
tanislardan birinin usaqi vaar
inanirsnki 1 yasinda usaq dasdanyumsaq her seyi yeyir.
gorum 1 defe burnu axibmi??
Gypsy83
Цитата(NAUGHTY @ 28.1.2010, 10:27) *
hedee
biz balacaya o cur baxiriq. terledi eynini deyisirik, bunu yemesin ziyandi, onu yemesin beledi
tanislardan birinin usaqi vaar
inanirsnki 1 yasinda usaq dasdanyumsaq her seyi yeyir.
gorum 1 defe burnu axibmi??

Naughty duz deyirsen men neler elemirem harda organic meyve terevez varsa o olmalidi amma baxirsan ki ushagin yemeyine fikir vermirler ushaqda saxlamdi ishtahasi var men ancaq bizim havamizdan asilidi deye fikirleshirdim sizde hele hava nece temiz oksigen dolu sizde de ushaq yemeyi chetin yeyir?
Gul
Цитата(Gypsy83 @ 28.1.2010, 22:01) *
Naughty duz deyirsen men neler elemirem harda organic meyve terevez varsa o olmalidi amma baxirsan ki ushagin yemeyine fikir vermirler ushaqda saxlamdi ishtahasi var men ancaq bizim havamizdan asilidi deye fikirleshirdim sizde hele hava nece temiz oksigen dolu sizde de ushaq yemeyi chetin yeyir?

Selinde Mawallah mamasi kimi iwtah problemi yoxdu............ laugh.gif
Gypsy83
Gul Selinin 3 yashi var?
Gul
Цитата(Gypsy83 @ 28.1.2010, 22:08) *
Gul Selinin 3 yashi var?

yox, 2:))
amma ele dili var ki, 3 yawlini baglayar:)))
cicek
men kasada verirem suplardanda balig toyuq kifte bisirib blenderden kecirib verirem icine kartof kok nane qurusu birde gul kelemi elave edirem herden boraniynan kartofu bir yerde bisirib ezirem
guneshka
Salam xanimlar Menim balam artiq 1 yas 2 ayliqdir Ilk iki ayini ana sudu ile beslenib. Teessuf ki, 2-ci ayindan 4 ayina kimi suni qidalara muraciet etmeli olduq Isterdim teze ana olmus xanimlarla usaglarin saglam qidalanmasi haqqinda oz tecrubemle paylasim
2 ayindan baslayaraq balacanin menyusuna 5-6 damcidan baslamaq sertile alma soku vermek lazimdir Eger hec bir mede pozuntusu ve ya derisinde sepmeler yoxdursa her gun damcilarin sayini artiraraq 3 ayin axirina kimi 15 ml catdirmaq lazimdir(15 ml meyve sokunu usaga gune 2 defe vermek lazimdir. Belelikle gun erzinde 30 ml sok qebul olunmalidir).
3 ayindan ise yavas-yavas hemin qaydada meyve purelerini rasionuna elave etdim ve ayin axirina 30q catdirdim (gunluk norma 30 q).
4,5 ayindan rasiona terevez puresi ve yumurta sarisi elave etmek lazimdir. Pure ucun cugundur, kok, gul kelem, kelem, kabacki, kartof, balqabaq ve pomidor eyni miqdarda suda (suya 1 cimdik duz elave etmek olar) portulur. Terevezler bisdikden sonra uzerine berk bisirilmis yumurta sarisinin 1/4 hissesini ve 1 cay qasigi bitki yagi elave edib blenderden kecirmek lazimdir. Eyni qayda olaraq pureni usaga az miqdardan baslayaraq vermek lazimdir ve ayin sonuna pureni 150 q catdimaq lazimdir. Hemchinin gun erzinde 40 q TVOROQ hokmen vermek lazimdir
5 ayindan Cure be cur kashalar vermek olar (manni, undan, qrechka unundan ve pirinc unundan).
6-7 ayindan 30 ml dana, qoyun ve quzu etinin bulyonunda 5 q chorek islatib terevez puresinden vermek olar Hemchinin 1 az suda bishirilmish kotlet vermek olar.
8 ayindan chiy terevezler vermek olar. Kend toyugundan hazirlanmish sup vere bilersiz Bunlarla beraber ushaq gun erzinde 2 defe 200 mil sud ichmelidir. Bu cur qidalanma 1-1.5 yashina kimi olmalidir.
Men oz balami bu qayda ile boyutmushem Shukur Allaha bir problemimiz olmayib. rolleyes.gif

BUTUN ANALA UGURLAR ALLAH BUTUN BALALARI SAGLAM VE AGILLI ETSIN!!!!!!!!!
sevinc ana
1 yasina qeder usaqlara qoyun eti qeti qadagandi.qara ciyerinde problem yarana biler.
guneshka
Цитата(sevinc ana @ 17.3.2010, 15:39) *
1 yasina qeder usaqlara qoyun eti qeti qadagandi.qara ciyerinde problem yarana biler.

1ci defedir ki sizden eshidem Hech 1 etden ziyan yoxdur eger onu yaxshica qaynatsan taaa ki ozu elde pochti dagilir Hem de 8 ayindan etin ozunu yox bulyonunu yazmisham En vacibi ise etde ele maddeler var ki korpenin inkishafinda chox muhum rol oynayir Hansi pediatrdan isteseniz sorusha bilersiz
Gul
Цитата(guneshka @ 19.3.2010, 15:57) *
1ci defedir ki sizden eshidem Hech 1 etden ziyan yoxdur eger onu yaxshica qaynatsan taaa ki ozu elde pochti dagilir Hem de 8 ayindan etin ozunu yox bulyonunu yazmisham En vacibi ise etde ele maddeler var ki korpenin inkishafinda chox muhum rol oynayir Hansi pediatrdan isteseniz sorusha bilersiz

men voobwe 6 ayindan etli suplar vermiwem...
indi 2 yawi var ureyi gedir et ucun

etsiz yemek olanda yaxin durmur ki laugh.gif
Gul
Цитата(guneshka @ 17.3.2010, 13:45) *
Salam xanimlar Menim balam artiq 1 yas 2 ayliqdir Ilk iki ayini ana sudu ile beslenib. Teessuf ki, 2-ci ayindan 4 ayina kimi suni qidalara muraciet etmeli olduq Isterdim teze ana olmus xanimlarla usaglarin saglam qidalanmasi haqqinda oz tecrubemle paylasim
2 ayindan baslayaraq balacanin menyusuna 5-6 damcidan baslamaq sertile alma soku vermek lazimdir Eger hec bir mede pozuntusu ve ya derisinde sepmeler yoxdursa her gun damcilarin sayini artiraraq 3 ayin axirina kimi 15 ml catdirmaq lazimdir(15 ml meyve sokunu usaga gune 2 defe vermek lazimdir. Belelikle gun erzinde 30 ml sok qebul olunmalidir).
3 ayindan ise yavas-yavas hemin qaydada meyve purelerini rasionuna elave etdim ve ayin axirina 30q catdirdim (gunluk norma 30 q).
4,5 ayindan rasiona terevez puresi ve yumurta sarisi elave etmek lazimdir. Pure ucun cugundur, kok, gul kelem, kelem, kabacki, kartof, balqabaq ve pomidor eyni miqdarda suda (suya 1 cimdik duz elave etmek olar) portulur. Terevezler bisdikden sonra uzerine berk bisirilmis yumurta sarisinin 1/4 hissesini ve 1 cay qasigi bitki yagi elave edib blenderden kecirmek lazimdir. Eyni qayda olaraq pureni usaga az miqdardan baslayaraq vermek lazimdir ve ayin sonuna pureni 150 q catdimaq lazimdir. Hemchinin gun erzinde 40 q TVOROQ hokmen vermek lazimdir
5 ayindan Cure be cur kashalar vermek olar (manni, undan, qrechka unundan ve pirinc unundan).
6-7 ayindan 30 ml dana, qoyun ve quzu etinin bulyonunda 5 q chorek islatib terevez puresinden vermek olar Hemchinin 1 az suda bishirilmish kotlet vermek olar.
8 ayindan chiy terevezler vermek olar. Kend toyugundan hazirlanmish sup vere bilersiz Bunlarla beraber ushaq gun erzinde 2 defe 200 mil sud ichmelidir. Bu cur qidalanma 1-1.5 yashina kimi olmalidir.
Men oz balami bu qayda ile boyutmushem Shukur Allaha bir problemimiz olmayib. rolleyes.gif

BUTUN ANALA UGURLAR ALLAH BUTUN BALALARI SAGLAM VE AGILLI ETSIN!!!!!!!!!

cox sag ol, Gunewka..men de eynile senin kimi cemi 40i cixana kimi sud vermiwem, sonra pediatrin meslehetile suni yemekleri bulyonla qatib verdim, belece supun tamina oyrewdi ve 5 ayindan suni yemekleri kesdim....
Raul2009
men anadan olandan kabab vermiwem biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Raul2009
Цитата(Gul @ 19.3.2010, 16:03) *
cox sag ol, Gunewka..men de eynile senin kimi cemi 40i cixana kimi sud vermiwem, sonra pediatrin meslehetile suni yemekleri bulyonla qatib verdim, belece supun tamina oyrewdi ve 5 ayindan suni yemekleri kesdim....

sen yaxwisan hec olmaya 40 gun ana sudu vermisen men vapwe 13 gun biggrin.gif
Для просмотра полной версии этой страницы, пожалуйста, пройдите по ссылке.
Русская версия IP.Board © 2001-2014 IPS, Inc.